California Women’s Film Festival

HomeHome.htmlHome.htmlshapeimage_1_link_0

Audience Award Winners

(Audience Winners will be posted by Jan. 16th)

1st Place

Hot Break Dir. Lisa Demaine

2nd Place

Path Of Dreams Dir. Tamara Ruppart

3rd Place (Tie)

The Caregiver Dir. Ally Downs

Sweet Blight Dir. Carlos Moreno Jr.

Blame Dir. Bita Elahian

Jury Category Winners

(Category Winners will be presented at the end of the film’s screening block)


Best Feature Film

Selling Isobel Dir. Rudolf Buitendash

(Presented at the end of Block 6 on Saturday 1/13/2018)


Best Short Film

The Hopeless Journey Dir. Dontell Antonio

(Presented at the end of Block 4 on Saturday 1/13/2018)



Best Feature Documentary

Tampons, Our Closest Enemy Dir. Audrey Gloaguen

(Presented at the end of Block 3 on Sunday 1/14/2018)



Best Short Documentary

I Am Rebecca Dir. Kate McCaslin & Eve Doherty

(Presented at the end of Block 2 on Saturday 1/13/2018)


Best Student Film

Eat Me! Dir. Ilina Perianova

(Presented at the end of Block 3 on Sunday 1/14/2018)


Best Foreign Film

Secret Dir. Amit Hagin & Ido Hagin

(Presented at the end of Block 3 on Sunday 1/14/2018)


Best Animation

Proxy Dir. Haidi Marburger, Nina Hoffmann & Ramon Arango

(Presented at the end of Block 1 on Saturday 1/13/2018)


Best Music Video

Force Of Evil Dir. Jordan Tager

(Presented at the end of Block 4 on Saturday 1/13/2018)


Best Experimental Film

Melanin Dir. Kiki Finley

(Presented at the end of Block 3 on Saturday 1/13/2018)


Best Feature Script

Ripple by Heather Faris

(Presented at the end of Block 2 on Friday 1/12/2018)


Best Short Script

Never Loving David by Kelly Jean Karam

(Presented at the end of Block 2 on Friday 1/12/2018)

___________________________


Feature Script Finalist

Akatewa by Jean-Marie Mazaleyrat & Edith Woi

As An Actress by Maria Hinterkoerner

Subterfuge by Paula Brancato

The Ache For Distant Places by Rosemary Griggs

The Polish Medallion by Sivonne Smith

The Venus Syndrome by Lynn Vincentnathan


Short Script Finalist

Borderline by Adriana Dushaj

Little Texas by Marissa Vonn

Scary Lucy by Sheila Schroeder

The Cull by Leslie Linder




Jury Creative Nominees

(Creative Winners will be announced and presented during the opening night party on Friday, Jan. 12th which starts at 10pm)


Best Director

Tamara Ruppart - Path Of Dreams

Rudolf Buitendash - Selling Isobel

Ilina Perianova - Eat Me!

Dontell Antonio  - The Hopeless Journey

Amy Williams - Respire



Best Actress

Morgana Wise - Loophole

Marissa Labog - When Kids Grow Up

Luella Hill - Sweet Blight

Lindsey Shope - The Lottery

Frida Farrell - Selling Isobel



Best Supporting Actress

Nicole Barre - Nobel Creatures

Luiza Grigorova - Eat Me!

Cameo Sherrell - Dedication

Ally Downs - The Caregiver

Cameran Surles - Katie And Ben


Best Actor

TJ Kayama - Path Of Dreams

Ed Asner - The Flood

Wesley Williamson - The Hopeless Journey

Gabriel Olds - Selling Isobel

Micah Hauptman  -  Killed In Action

Jury Creative Winners

(Creative Winners will be announced and presented during the opening night party on Friday, Jan. 12th which starts at 10pm)


Best Director

Amy Williams - Respire


Best Actress

Frida Farrell - Selling Isobel


Best Supporting Actress

Cameran Surles - Katie And Ben


Best Actor

Wesley Williamson - The Hopeless Journey


Call For Entries Now Open


CWFF - July 13th - 15th 2018